شركت نوين نسيم اروميه
2016-03-28

انواع پنیر پیتزا و بهترین نوع پنیر پیتزا

انواع پنیر

پنیر انواع بسیاری دارد؛ به طوری که در فرانسه حدود ۳۰۰ نوع آن تولید می شود اما در ایران تنها ۵ تا ۶ نوع پنیر قابل دسترسی است. پنیرها بسته به روش تولید، خواص گوناگون و مزه های مختلفی پیدا می کنند و از نظر ارزش تغذیه ای کمی با هم فرق دارند که البته اختلاف آنها خیلی زیاد هم نیست.

برخی پنیرها با مایه پنیر تهیه می شوند که اصطلاحا آنزیمی به نام رنت یا رنین به آن می زنند؛ در حالی که پنیرهایی مانند پنیر پیتزا بدون مایه پنیر یا آنزیم تولید می شوند و در واقع، با اسید، شیر را منعقد می کنند. البته شیر را به روش های گوناگونی منعقد می کنند که یکی از این روش ها استفاده از اسیدهای مختلفی از جمله اسید سیتریک یا اسید استیک است.

شرکت فراورده های لبنی نوین نسیم ارومیه تولید کننده انواع پنیر پیتزای با کیفیت بالا علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی به کشورهای همسایه نیز صادرات دارد

تفتوت و شباهت انواع پنبر

با شناخت انواع پنیر پیتزا درک تفاوت‌ها و شباهت‌های آنها، قادر خواهید بود برای هر رسپی متناسب با رژیم غذایی و ذائقه خانواده خود پنیر مناسب را انتخاب نمایید. آشنای با طعم، بافت، میزان کشش و حتی زادگاه پنیر در انتخاب پنیر مناسب می‌تواند برای شما کمک کننده باشد. در کنار شناخت انواع پنیر پیتزا بهتر است بهنرین نوع پنیر پیتزا را نیر بشناسید که در انتهای مقاله به این نکته اشاره نموده‌ایم.

فهرست مطالب

انواع دسته بندی پنیر

پنیرها در کل براساس یکسری از خصوصیات شان دسته بندی می‌کنند. این خصوصیات به نوع شیر (گاو، گاومیش، گوسفند)، نوع آنزیم به کار رفته برای ترش کردن آن، تغذیه دامی که از شیر آن پنیر تهیه شده، روش تهیه و رطوبت پنیر بستگی دارند.

انواع پنیر بر اساس رطوبت پنیر
انواع پنیر بر اساس میزان رطوبت پنیر

انواع پنیر بر اساس میزان رطوبت پنیر

یکی از شاخص‌ترین ویژگی ها در پنیر میزان رطوبت آن است که پنیر ها را بر اساس رطوبت آن دسته بندی می‌کنند.
رطوبت ۱۳ تا ۳۴ درصدی پنیر: این میزان رطوبت شامل پنیرهای دومان، پارمسان، پنیر ریکوتای خشک، پنیر میزوست و پنیر گجی توست می‌شود.
رطوبت ۳۴ تا ۴۵ درصدی پنیر: این میزان رطوبت شامل پنیر سفید فتا، پنیر سوئیس ، پنیر ادام، پنیر چدار و پنیر لیقوان است.
رطوبت ۴۵ تا ۵۵ درصدی: این درصد شامل پنیرهای موزارلا، پنیر کممبر، پنیر محلی، پنیر پیتزا و پنیر آبی می‌شود.
رطوبت بالایی مانند ۸۰ تا ۸۵ درصدی: این میزان بالا از رطوبت شامل پنیرهایی مانند؛ پنیر کاتیج، پنیر ریکوتا، پنیر ایمپاستاتا، پنیر نوفشاتل، پنیر خامه‌ای است.

انواع پنیر پیتزا

در ایران دو نوع پنیر تولید می‌شود، اولی پنیر پیتزای پاستافیلا یا همان موزارلا و دومی پنیر پیتزای پروسس است. تفاوت این دو در منشأ چربی و پروتئینی آنهاست، چربی و پروتئین موزارلا منشأ لبنی دارد و پروسس منشأ چربی، گیاهی و پروتئینی لبنی دارد.

پنیر پیتزای پروسس دارای ۱۵ درصد چربی، ۱۸ درصد پروتئین و یک درصد نمک است که اگر حاوی چربی گیاهی باشد، پروتئین آن ۱۷ درصد خواهد بود. پنیر موزارلا نیز در نوع کم چرب دارای ۱۸ درصد چربی و در نوع پرچرب ۲۲ درصد چربی، ۱۷ درصد پروتئین و یک درصد نمک است.

در حال حاضر پنیر پیتزا را فقط از شیر گاو تولید می‌کنند، اما اصلی ترین نوع آن در گذشته از شیر بوفالو تهیه می‌شده است. پنیر پیتزا سفید رنگ است، اما ممکن است با توجه به تغذیه دام گاهی رنگ آن مایل به زرد نیز باشد. چند نوع پنیر پرطرفدار را برای شما معرفی نموده ‎ایم:

پنیر موزارلا
پنیر موزارلا

پنیر موزارلا

پنیر ایتالیایی که در حقیقت پنیر موتزارلا(mossarella) تلفظ درست آن است اما در ایران با نام موزارلا شناخته می‌شود. میزان کش آمدن پنیر موزارلا از سایر پنیرها بیشتر است. به دلیل دمای ذوب بالا، مناسب غذاها و خوراکی‎های سرد می‌باشد، یکی از معروف‌ترین میان وعده ها در زوهای گرم تابستان از ترکیب پنیر موزارلا همراه با گوجه فرنگی، ریحان و روغن زیتون تهیه می‌شود.

پنیر گودا
پنیر گودا

پنیر گودا

پنیر گودا که نسبتا سفت و زرد رنگ است، از شهر کوچکی به همین نام در کشور هلند به جهان معرفی شد. این پنیر به دو صورت خام و پخته مصرف می‌شد. به خاطر درجه ذوب پایین مناسب غذاهایی است که در فر تهیه می‌شوند.

پنیر چدار
پنیر چدار

پنیر چدار

چدار که در کشور ما طرفداران زیادی دارد، اصالتی بریتانیایی دارد. از شیر گاو تهیه شده و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید است. به نسبت سایر فراورده‌های پنیری میزان نمک و چربی بالایی دارد. از پنیر چدار در تهیه انواع پاستا، سیب زمینی با سس پنیر، سوپ، سالاد، انواع تارت‌ها و غذاهای برنجی بهره برد.

پنیر پارمزان
پنیر پارمزان

پنیر پارمزان

پنیر پارمزان نوعی از پنیر سفید و کهن ایتالیایی، که از شیر گاو فراوری می‌شود. (ایم پنیر تلظ‌هلی مختلفی دارد: پارمسان پارمیجانو، پارمیژان.) پارمزان خود دو نوع کهن و جوان دارد، در اصل پارمزان کهن که تهیه آن ۸ ماه زمان می‌برد، ارزش بیشتری نسبت به پارمزان جوان دارد. در انواع سس‌ها، سوپ‌ها، پاستاها و غذاهای داخل فر می‌توان از پارمزان استفاده نمود.

پنیر فیلا فیلا
پنیر فیلا فیلا

پنیر فیلا فیلا یا پنیر پیتزای انگلیسی

ذوب این پنیر استثنایی است به راحتی روی پیتزا پخش می‌شود به هیچ وجه هم آب نمی‌اندازد. عمر این پنیر نسبتا بالا است الته به شرطی که در شرایط بهداشتی و با کیفیت بالا فرآوری شده باشد. این پنیر را در دمای ۴ الی ۸ درجه سانتی گراد و در یخچال معمولی باید نگه‎داری نمود.

پنیر فیلا فیلا بخاطر داشتن بافت امولسیونی نباید فریز شده کرد، در صورت فریز کردن این پنیر مشکلاتی مانند:
۱٫ کم شدن بافت پنیر و درنتیجه کاهش قابلیت کشداری پنیر
۲٫ چربی آن در زمان ذوب پنیر از آن جدا خواهد شد.
۳٫ پروتئین پنیر می‌سوزد.

پنیر ماسکارپونه
پنیر ماسکارپونه

پنیر ماسکارپونه

پنیر ایتالیایی با سه لایه خامه است. این پنیر با تغییر ساختار خامه تازه به وسیله اسید تارتاریک ساخته می‌شود. در فرآیند تولید آن گاهی پساب کره که همان دوغ است را به آن اضافه می‌کنند و پس از تغییر ساختار با اسید تارتاریک این آب را بدون فشار از آن می‌گیرند.
این پنیر را با خامه و اسید سیتریک یا آب لیمو هم می‌توان تولید کرد. رنگ ماسکارپونه شیری است و جزء مواد تشکیل دهنده تیرامیسو است.

پنیر توفو
پنیر توفو

پنیر توفو

این پنیر خواص بسیاری دارد زیرا بر خلاف سایر پنیرها که از شیر گاو فراوری می‌شوند، توفو از شیر سویا به دست می‌آید. به دلیل خواص فروان و همچنین عاری از کلسترول بودن آن در بیشتر رژیم‌های غذایی خاص توصیه می‌شود.

این پنیر پر خاصیت برای صبحانه و سالاد مناسب است.

تفاوت پنیر پروسس با پنیر موزارلا

احتمالاً برای شما هم این سوال پیش آمده که دقیقا چه تفاوتی بین پنیر موزارلا (همان پنیر اصلی پیتزا) با پنیر پروسس (فراوری شده) وجود دارد؟

پنیر پروسس یا پنیر موزارلا
تفاوت پنیر پروسس با پنیر موزارلا

ویژگی‌های پنیر موزارلا

این پنیر که پنیر اصلی پیتزا هم خوانده می‌شود، راحتتر از سایر پنیرها تهیه می‌شود به طوری که در خانه هم می‌توانید این پنیر را تهیه کنیدو در انتهای این مقاله با یک دستور پخت سریع و راحت این پنیر را در آشپزخانه خود درست مکنید.

تهیه پنیر موزارلا

پنیر موزارلا از شیر گاو تولید می‌شود، در واقع (نوع اصیل آن از شیر گاومیش) تولید می‌شود. در فرایند تولید هر دونوع موزارلا، شیر را به صورت کامل مصرف می‌کنند. پنیر موزارلایی که از شیر کامل و پرچرب گاومیش تولید می‌شود نسبت به پنیری که از شیر گاو به دست می‌آید، چرب‌تر می‌باشد.

بعد از مایه زنی شیر و تبدیل آن به پنیر، بلافاصله یکسری فرآیند دیگر روی آن انجام می‌شود و به پنیر موزارلا یا همان پنیر پیتزای اصلی تبدیل می‌شود. در تولید این پنیر با توجه به اینکه شیر تنها ماده اولیه این پنیر است، کیفیت  و تازگی شیر تاثیر بسیاری بر روی عطر وطعم نهایی پنیر دارد. شیر تازه و با کیفیت بالا (بسته به تغذیه دام) به تولید پنیری خوش طعم و عطر منجر می‌شود.

لینک مرتبط:

ویژگی‌های پنیر پروسس

ماده اولیه برای تهیه پنیر پروسس بر خلاف سایر پنیرها که شیر می‌باشد، پنیر است. پنیر پروسس از ابتدا به صورت صنعتی تولید شد، در پنیر پروسس تولید کننده چند نوع پنیر مختلف را انتخاب کرده و آنها را ذوب می‌کند، این پنیرهای ذوب شده دوباره با مواد دیگری مخلوط می‌شوند و با توجه به نوع پنیر نهایی و ذائقه جردم هر منطقه‌ای افزودنی‌هایی به آن اضتفه می‌گردد.
این مواد اغلب شامل:

  • چربی شیر (خامه)
  • نمک امولسیونی (این نمک پروتئین موجود در پنیر را تغییر داده تا راحتتر پراکنده شوند و پنیر همگن‌تری فراوری شود.
  • نمک معمولی (در پنیر پروسس از نمک بیشتری نسبت به پنیر معمولی استفاده می‌شود)
  • رنگ خوراکی و طعم دهنده

همه مواد را با هم گرم کرده و کامل مخلوط می‌کنند تا یک پنیر جامد پایدار به دست آید. این حرارت باعث پاستوریزه شدن محصول نهایی می‌شود. مراحل تولید پنیر پروسس (زمان و دمای پخت، مقدار مخلوط کردن و سرعت سرد کردن مواد) و مواد تشکیل دهنده آن به شدت بر روی کیفیت نهایی محصول تاثیر گذار هستند.
با توجه به این مراحل و مواد تشکیل دهنده پنیر پروسس می‌توان به میزان چربی بالای محصول نهایی پی برد.

بهترین نوع پنیر پیتزا

وجه تفاوتی که پنیر پیتزا را از یگدیکر متمایز می‌کند، نوع شیری است که در تهیه پنیر پیتزا استفاده شده است، از نظر بافت پنیر پیتزا را نیمه جامد می‌دانند. اصلی ترین نوع پنیر پیتزا از شیر گاو به عمل می‌آید که در اغلب موارد رنک آن سفید است اما بنا به تغذیه دام ممکن است رنگ آن زرد رنگ نیز باشد.

بهترین نوع پنیر پیتزا را از ترکیب آب پنیر و شیر حاوی باکتری های ترموفیل بدست می‌آید، پس از ترکیب این دو به شیر زمان داده می‌شود تا دوران رسیدن را طی نماید.

برش لخته پنیر

بعد از رسیدن مایه پنیر رنت برای ایجاد لخته به ترکیب شیر و آب پنیر اضافه می‌شود. با تشکیل لخته، لخته بزرگ‌تر را را به قطعات کوچک‌تر برش می‌زنند زمانی که سپری شد لخته ها را هم می‌زنند که مایع باقی مانده در بافت‌شان خارج شود. در این مرحله لخته‌ها را از آب خارج کرده و با فشار و پرس آب باقی مانده در بافت پنیر را تخلیه نموده و پنیر کاملا سفت می‌شود .

پنیر هرچه سفت‌تر باشد حالت کشسانی آن نیز بیشتر است، در این مرحله به لخته پنیر زمان می‌دهند که PH را بین ۵/۵ تا ۵/۲ برساند. تنظیم PH در این بازه باعث افزایش کشش پذیری و بالا بردن کیفیت بافت پنیر پیتزا خواهد شد، در ادامه بافت پتیر را به حالت خمیری درآورده تا بافت آن بهبود یابد.

بهترین پنیر پیتزا را چگونه تشخیص دهیم!

یکی دیگر از نکاتی که در افزایش کشش پذیری پنیر پیتزا موثر است؛ مقدار دمایی است که در زمان طبخ می‌بیند. دمای پنیر نباید آنقدر بالا باشد که پنیر بافت خود را از دست دهد و نباید آنقدر کم باشد که مراحل پخت کامل نشود.

در واقع دو نوع پنیر پیتزا برای مصرف وجود دارد؛ یک نوع مخصوص مصرف خانگی که تاریخ مصرف آن یکسال است، و نوع دیگر مخصوص فست فودها و رستوران ها تولید می‌شود که به پنیر پیتزای تازه معروف است. پنیر پیتزای تازه را بیش از ۱۵ روز نمی‌توان نگهداری کرد، دلیل اصلی کشش بیشتر پنیر پیتزای سرو شده در فست فودها همین نکته است که فست فود ها از پنیر پیتزای تازه در طبخ پیتزا استفاده می‌کنند.

برای اینکه بتوانیم بهترین پنیر پیتزا را در آشپزخانه خود داشته باشیم؛ بایستی موارد مختلفی را بررسی و زیر نظر داشته باشیم. بیشتر تولید کنندگان مطرح پنیر پیتزا در ایران از مواد اولیه سالم و بهداشتی در تولید پنیر استفاده می‌کنند، دستگاه‌‎های تولید مدرن و پیشرفته و از همه مهم‌تر استانداردها و گواهی نامه های معتبری در کارنامه خود دارند.

انتخاب درست پنیر پیتزا

اولین قدم در انتخاب درست پنیر پیتزا، استفاده از برندهای معتبر و شناخته شده است در قدم بعدی از تجربه سایر مصرف کنندگان در بستر اینترنت استفاده کنید. انتخاب نوع پنیر پیتزای مصرفی و یا ترکیب چند نوع پنیر پیتزا با هدف افزایش کشسانی و خوش طعم‌ آن نیز از نکات مهمی به شمار می‌آیند.

بهترین نوع پنیر پیتزا مبحثی است که با پنیر موزارلا شروع می‌شود، بافت بسیار نرم، قابلیت کشسانی و خاصیت کشسانی پنیر موزارلا، این پنیر را در لیست بهترین ها صدر نشین کرده است. سایر پنیر پیتزاها در این لیست پس از پنیر موزارلا قرار دارند.

صنایع لبنی نوین نسیم ارومیه در زمینه فروش بهترین پنیر پیتزا فله‌ای در سطح کشور فعالیت می‌کند و فروش عمده پنیر پیتزا و صادرات پنیر پیتزا نیز از خدمات این واحد تولیدی است. شرکت فرآورده های لبنی نوین نسیم با تولید پنیر پیتزای عاج و سهولان یکی از پیشگامان عرضه این محصول در ایران می‌باشد.

این شرکت در نظر دارد در جهت اشتغال زایی در برخی از استانها به فعالان و علاقه مندان این حوزه نمایندگی فروش پنیر پیتزا اعطا نماید. دعوت می‌کنیم از کلیه عزیزانی که در این حوزه فعالیت می‌نمایند جهت دریافت نمایندگی فروش با کارشناسان شرکت نوین نسیم تماس حاصل نمایند.

درخواست نمایندگی پنیر پیتزا

دیدگاهتان را بنویسید