فواید و مضرات پنیر پیتزا
فواید و مضرات پنیر پیتزا
2023-04-07
ماهیت پنیر
ماهیت پنیر
2023-06-09

کالری پنیر پیتزا و انواع آن

کالری پنیر پیتزا و انواع آن 

پیتزا، این غذای خوشمزه که راه درازی را پیموده تا از ایتالیا تمام جهان را تسخیر کند، بدون عضو چرب، کش دار و خوشمزه‌ی آن یعنی پنیر پیتزا برای خیلی از طرف‌دارانش بی معنی می‌شود! پیتزا که اولین بار به عنوان غذای فقرا خورده شده است، داستان‌ها و تاریخچه بسیار مفصلی به خود اختصاص داده، مشخص نیست پنیر پیتزا چطور تولید شده است؟ شاید یک روز زنی ایتالیایی که در حال جوشاندن شیر بوده، مقداری سرکه از دستش توی ظرف شیر می‌ریزد و نتیجه، برایش جالب می‌شود! به هر حال کالری پنیر پیتزا، این خوراکی خوشمزه، نکته مهمی برای طرف‌دارانش است. همه می‌دانیم که پنیر پیتزا یک ماده پر کالری است! اما پرکالری بودن آن باعث نمی‌شود از استفاده کردن آن در غذاهایمان دست بکشیم! هرچند برای جلوگیری از تبدیل شدن به توده‌ای از پنیر پیتزا و چربی، بهتر است مصرف آن در غذاها محدود باشد. آگاهی از مقدار کالری و سایر مواد مغذی انواع پنیر پیتزا می‌تواند به ما در تصمیم گیری صحیح برای استفاده‌ی مناسب از آن کمک کند.

معرفی انواع پنیر پیتزا

پنیر پیتزا را ما به شکل رشته‌های نازک سفید و گاهی زرد که به صورت بسته بندی یا فله‌ای در فروشگاه‌ها به فروش می‌روند می‌شناسیم. این در حالی است که پنیر پیتزا انواع بسیار متفاوتی در جهان دارد. پنیر بلوچیز، موزارلا، پارمسان، توفو، گودا، تاپینگ و پروسس انواع مختلفی هستند که حتماً نامشان به گوش شما هم رسیده است. در نگاه اول تفاوت این پنیرها از نظر ظاهری به چشم می‌آید. برای مثال پنیر بلوچیز دارای رگه‌های آبی است. برخی پنیرها مثل موزارلا و تاپینگ وقتی رنده می‌شوند فرق چندانی با هم ندارند و تفاوت در مواد به کار رفته در آن‌هاست! طرز تهیه و موارد استفاده و کالری و ارزش غذایی پنیرها از سایر موارد تفاوت آن‌ها به شمار می‌رود. در این مقاله قصد داریم کالری پنیرهای موزارلا، پروسس و تاپینگ را با هم بررسی کنیم.

کالری پنیر موزارلا
جدول ارزش غذایی پنیر موزارلا

کالری پنیر پیتزای موزارلا

موزارلا یا موتزارلا رایج‌ترین پنیر پیتزای مصرفی در ایران و همان پنیری است که با شنیدن پنیر پیتزا در ذهن مجسم می‌کنیم. برای تهیه هر یک کیلوگرم از پنیر موزارلا باید ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم شیر گاو مصرف نمود. البته این پنیر ابتدا از شیر گاومیش تهیه می‌شد که به مرور زمان با کاهش دسترسی به این شیر، شیر گاو جایگزین شد. میزان نمک در این پنیر نیم درصد است که باعث می‌شود افرادی که پرهیز نمک دارند با خیال راحت‌تری آن را مصرف کنند. به طور طبیعی در هر صد گرم پنیر موزارلا ۲۴۸ کالری انرژی وجود دارد. پنیر موزارلا به شکل ورقه‌ای و یا توپی در سالادها به کار می‌رود.

این پنیر دارای مواد معدنی کلسیم، فسفر، پتاسیم و سدیم است. مقدار کلسیم روزانه‌ی توصیه شده برای بدن در سنین بین ۱۹ تا ۵۰ سالگی، هزار میلی‌گرم است. صد گرم پنیر پیتزا دارای ۶۱۰ میلی‌گرم کلسیم است، هم چنین این پنیر دارای انواع مختلفی از ویتامین ب است. پنیر موزارلای رنده شده بیشتر در پیتزا به کار می‌رود. جدول کالری پنیر پیتزای موزارلا و ارزش غذایی آن در حالت طبیعی را در ادامه مشاهده می‌کنید.

لیست پنیر پیتزای تاپینگ برندهای عاج و سهولان

پنیر پیتزا پروسس

کالری پنیر پیتزا پروسس

پنیر پیتزای پروسس شده برخلاف بقیه‌ی پنیرها که از شیر تهیه می‌شوند، از پنیر تولید می‌شود! سوئیسی‌ها نوعی غذا به نام فوندوی پنیر دارند که در آن، چند نوع پنیر را با ادویه‌های دلخواهشان و شیر یا آب گوشت و مرغ مخلوط می‌کنند و می‌گذارند ۳ یا ۴ ساعت بپزد! روش تهیه‌ی پنیر پیتزای پروسس شده نیز بسیار به این روش نزدیک است. در واقع فوندوی پنیر سوئیسی منشأ پنیر پروسس است. برای تولید این پنیر چند نوع پنیر از جمله موزارلا و چدار را با هم مخلوط می‌کنند و به آن کره یا روغن گیاهی می‌افزایند. تفاوت رنگی که در پنیرهای پروسس دیده می‌شود به خاطر افزودن رنگ‌های مجاز خوراکی است.

کالری پنیر پیتزا پروسس

پنیر پروسس شده به صورت یخ‌زده نگهداری می‌شود تا چربی آن از آن جدا نشود. این پنیر را می‌توانید در غذاهایی مثل لازانیا، پیتزا، پاستا و … استفاده کنید. کالری و جدول ارزش غذایی پنیر پیتزای پروسس بر اساس مواد و پنیرهای به کار رفته در آن متفاوت است، در این جا ما حالتی که معمولاً وجود دارد را بررسی می‌کنیم. کالری هر صد گرم پنیر پروسس در حالت طبیعی ۳۰۲ کالری است. جدول ارزش غذایی و کالری پنیر پیتزای پروسس شده را در ادامه مشاهده می‌کنید. در فرایند تولید این پنیر از نمک امولسیون استفاده می‌شود، به همین دلیل یک پنیر پرنمک بوده و مصرف آن به بیمارانی که سنگ کلیه، فشار خون و هرگونه پرهیز دیگر از نمک دارند توصیه نمی‌شود.

پنیر تاپینگ پیتزا و کالری آن

تا اینجا کالری پنیر پیتزا را در دو نوع موزارلا و پروسس بررسی کردیم. پنیر تاپینگ پیتزا نوع متداول دیگری از پنیر است. کالری پنیر پیتزا بزرگ‌ترین مشکل در مصرف آن است؛ زیرا مقدار آن بالاست. امروزه اهمیت تناسب اندام و سلامتی و دوری از اضافه وزن و چاقی توسط مردم به خوبی درک شده است. در پنیر پیتزاهای موزارلا و پروسس شده از چربی حیوانی استفاده می‌شود. بسیاری از افراد استفاده از چربی‌های حیوانی را دوست ندارند و یا به دلیل بیماری از آن پرهیز می‌کنند. نخوردن پنیر پیتزای خوشمزه برای رسیدن به سلامتی و ترک همیشگی آن دشوار است، به همین منظور پنیر تاپینگ تولید شد. پنیر پیتزای تاپینگ از چربی گیاهی تولید می‌شود. چربی گیاهی کلسترول ندارد و به این طریق مشکل هر فردی که به سلامت بدن و تناسب اندام خود اهمیت می‌دهد را حل می‌کند. به دلیل استفاده از چربی گیاهی، کالری پنیر تاپینگ نیز نسبت به دو نوع قبلی کم‌تر است. علاوه بر این، قیمت پنیر تاپینگ پیتزا نیز به خاطر استفاده از روغن گیاهی کمتر از سایر انواع پنیر پیتزاست. پنیر تاپینگ را می‌توانید در تمام غذاها با پنیر پیتزا استفاده می‌کنید به کار ببرید. کمتر بودن کالری یا چربی این پنیر محدودیتی در استفاده از آن در غذاها ایجاد نمی‌کند. در ادامه جدول ارزش غذایی و کالری پنیر پیتزای تاپینگ را مشاهده می‌کنید. این پنیر می‌تواند نیاز روزانه شما به بتاکاروتن، رتینول و لیکوپن را برطرف کند.

ارزش غذایی پنیر پیتزای تاپینگ

نتیجه گیری کالری پنیر پیتزا

کالری پنیر پیتزا به طور کلی بالاست و پیتزا و سایر غذاهای تهیه شده توسط آن غذاهایی پرکالری به شمار می‌آیند. نمی‌توان از پنیر پیتزا به عنوان یک ماده غذایی دائمی استفاده کرد و بهتر است مصرف آن را به دو هفته‌ای یک بار محدود کنید. میزان پروتئین به دلیل استفاده از شیر در تولید پنیر پیتزا بالا است؛ اما کربوهیدرات و چربی این غذا نیز مورد توجه است. شما می‌توانید از پنیر پیتزا به میزان لازم در رژیم غذایی خود استفاده کنید. پنیر پیتزا دارای انواع مختلفی است که هر کدام کالری و مواد متفاوتی دارند. پنیر پیتزای پروسس از بیشترین مقدار نمک، چربی و کالری برخوردار است و برای حفظ تناسب اندام و سلامتی به کار بردن زیاد آن در غذاها توصیه نمی‌شود. اگر گیاهخوار هستید و یا به هر دلیلی مایل به استفاده از چربی‌های حیوانی نیستید و به دنبال تناسب اندام خود می‌باشید، به شما توصیه می‌کنیم از پنیر پیتزای تاپینگ استفاده کنید. امیدواریم با یک انتخاب مناسب از غذا و زندگی خود لذت ببرید.

فروش عمده پنیر پیتزا

شرکت نوین نسیم به عنوان تولید کننده پنیر پیتزا آماده ارائه خدماتی همچون واگذاری نمایندگی پنیر پیتزا و یا فروش عمده‌ی پنیر پیتزای تاپینگ می‌باشد . جهت کسب نمایندگی فروش با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا فرم درخواست نمایندگی یا سفارش عمده پنیر پیتزا را تکمیل و ارسال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید